![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 3503149
*
nr 350 3149
Gottfrid Olsson
(1890-1979), Sverige
Gouache, Gottfrid olsson, Hamnmotiv, 31 x 40
Gottfrid Olsson, svensk bildkonstnär född 1890, död 1979.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
2.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 februari 2005
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/2 12:47:14
1
Vinnande bud
28/2 14:31:19
2
1.300 kr
28/2 14:32:47
2
1.500 kr
28/2 14:49:43
2
1.700 kr
28/2 15:03:45
2
1.900 kr
- Konstnär/Designer
Gottfrid Olsson
Gottfrid Olsson, svensk bildkonstnär född 1890, död 1979.
Läs mer om Gottfrid Olsson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gottfrid olsson gouache hamnmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:49
-
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:16
-
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:20
-
2032 Akvarell
Veronica Leo (f. 1935), Sverige. "Snöflickan, ur s..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:39
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:25
-
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:30
*
Gottfrid Olsson
Gottfrid Olsson, svensk bildkonstnär född 1890, död 1979.
Läs mer om Gottfrid Olsson
nr 350 3149
Gottfrid Olsson
(1890-1979), Sverige
Gouache, Gottfrid olsson, Hamnmotiv, 31 x 40
Gottfrid Olsson, svensk bildkonstnär född 1890, död 1979.
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 februari 2005 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/2 12:47:14 | 1 | Vinnande bud |
28/2 14:31:19 | 2 | 1.300 kr |
28/2 14:32:47 | 2 | 1.500 kr |
28/2 14:49:43 | 2 | 1.700 kr |
28/2 15:03:45 | 2 | 1.900 kr |
- Konstnär/Designer
Gottfrid Olsson
Gottfrid Olsson, svensk bildkonstnär född 1890, död 1979.Läs mer om Gottfrid Olsson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gottfrid olsson gouache hamnmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:49 -
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:16 -
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:20
-
2032 Akvarell
Veronica Leo (f. 1935), Sverige. "Snöflickan, ur s..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:39 -
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:25 -
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:30